Poradniki

Blokowanie dostępu do urządzeń

Posiadając oprogramowanie Eset można w bardzo prosty sposób ograniczyć dostęp do urządzeń zewnętrznych, np. dysków zewnętrznych, pendrivów. W ten sposób można zabezpieczyć się nie tylko przed wirusami, ale również przed wykradzeniem danych. Aby ograniczyć dostęp do urządzeń zewnętrznych należy uruchomić program ESET NOD32 Antivirus lub ESET Smart Security.
Następnie klikamy w zakładkę "Ustawienia". Kolejnym krokiem jest kliknięcie w napis "Wprowadź ustawienia zaawansowane...":

nazwaumin.jpg

W kolejnym oknie należy rozwinąć gałąź "Komputer", a następnie kliknąć na "Kontrola dostępu do urządzeń". W prawej części okna należy zaznaczyć opcję "Integracja z systemem", a następnie kliknąć przycisk "Konfiguruj reguły..."

urzadzeniamin.jpg

W edytorze reguł należy kliknąć "Dodaj"

edytormin.jpg

W nowym oknie można dokładnie skonfigurować co ma być blokowane. Jeżeli reguła ma dotyczyć np. blokowania pendrivów należy w polu "Typ urządzenia" wybrać "Pamięć masowa", a w polu uprawnienia "Blokuj".

pen.jpg

Należy zwrócić uwagę, że reguły można konfigurować bardzo "precyzyjnie", określając dostawcę, model, a nawet nr seryjny urządzenia, które ma być zablokowane.
Przy próbie uruchomienia pendriva, w momencie gdy jest skonfigurowana reguła blokująca, pojawi się następujący komunikat:

blokada.jpg